Kıbrıs Tüp Bebek Side Menu Bottom
Kıbrıs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kıbrıs Tüp Bebek Side Menu Top
Kıbrıs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kıbrıs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kıbrıs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kıbrıs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kıbrıs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kıbrıs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kıbrıs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kıbrıs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kıbrıs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kıbrıs Tüp Bebek Side Menu Middle
Kıbrısta Tüp Bebek Photo Frame
Tüp Bebek Kimlere Uygulanır?
Kıbrısta Tüp Bebek Button
Devamı

Adres: Şht. Biray Mustafa Sk. 11/A Lefkoşa - KKTC
Tel: +90 533 875 5333
Sıkça Sorulan Sorular
İnfertilite (Kısırlık) nedir?
Uygun sayıda korunma uygulamadan yapılan cinsel ilişkiye rağmen bir yıl sonunda gebelik olmaması durumunda kısırlık söz konusu olabilir. Ortalama olarak yedi-sekiz çiftten birinde kısırlık problemi görülebilmektedir.

İnfertilitenin sık görülen nedenleri nelerdir?
Kadında görülen nedenler arasında yumurtlama bozuklukları ve yumurtalık kanallarına ait problemlerdir. Endometriozis ve diğer hormonal bozukluklar da görülebilmektedir.

Erkekte ise sperm sayısının veya hareketli normal yapıda sperm sayısının azlığı şeklinde ortaya çıkmaktadır. Buna çok sayıda neden sebep olabilir. Bunlar, basitçe sperm yapımında bozukluk, spermlerin dışarı çıkışında engel veya sperm fonksiyonlarını etkileyen yapısal veya bağışıklık sistemi ile ilgili sorunlar olabilir.

Doktorun yapacağı araştırmalar nelerdir?
İlk olarak erkekte sperm tetkiki yapılır. Yeterli sayıda sperm var ise kadında ultrason ve muayenede önemli bir sorun saptanmamışsa histerosalpingografi denen rahim ve yumurtalık kanallarının filmi çekilir. Hormonal inceleme de yapıldıktan sonra tedavi planlanır.

Tedavi seçenekleri nelerdir?
Daha önce çocuğu olan ve hiçbir sorunu olmayan çiftler için bile aybaşına gebelik şansının %25 olduğunu belirtmekte yarar vardır. Tedavi yöntemleri ile de aybaşına sınırlı gebelik şansı vardır. O nedenle en basit yöntemden başlamak gerekir. Eğer daha önce çok sayıda tedavi yöntemi denenmiş ise veya kadın yaşı 35 üzerinde ise ileri tekniklere daha kısa zamanda karar vermekte yarar vardır. Kullanılan tedavi seçenekleri şunlardır.

  • Ovulasyonun uyarılması
  • İntrauterin inseminasyon
  • Tüp bebek
  • Mikroenjeksiyon

Tüp bebek uygulaması nasıl yapılmaktadır?
Kadından çok sayıda yumurta hücresi elde edilebilmesi için yumurtalıklar özel ilaçlar ile uyarılır. Bu işlem hastadan hastaya değişiklik gösterir. Onbeş-yirmi gün süre ile ilaçlar kullanılır. Ultrason ile yumurtalıkların ve kan testi ile hormonların uygun hale gelmesinden sonra yumurta toplama işlemi yapılır. Ultrason yardımı ile vaginal yoldan yumurtalar toplanır. Aynı gün erkekten sperm alınır ve laboratuarda dölenme işlemi için normal tüp bebek veya mikroenjeksiyon işlemi yapılır.

Embryo haline gelen döllenmiş yumurta iki ila beş gün sonra kadına transfer edilir.

Tüp bebekte mikroenjeksiyon yapılma nedeni nedir?
Her hastada mikroenjeksiyon tüp bebekten daha fazla başarı sağlamamaktadır. Mikroenjeksiyon erkek üreme hücresi olan spermin çok az olduğu durumlarda veya yumurtayı aşılamasında problem olduğunda uygulanmaktadır. Spermlerde sorun yoksa normal tüp bebek uygulanmaktadır.

Embriyo dondurma işlemi nedir?
Laboratuarda kadından alınan yumurtalarda tüp bebek yöntemi ile elde edilen fazla sayıda embryo varsa dondurularak daha sonra transfer edilebilmektedir. Bu şekilde, önceki uygulamada gebelik elde edilmemişse bir sonraki uygulamanın güçlüğü ve maliyeti azalmaktadır.

Tüp bebekte sigara kullanımı zararlı mıdır?
Tüp Bebek tedavisi öncesinde yapılacak ilk iş eğer kullanılıyor iseniz sigarayı bırakmak olacaktır. Tabii ki tiryakiler için epey zor bir dönem olacak ancak anne baba olmak uğruna katlanmak zorundasınız. Yukarda belirttiğimiz gibi sigara, kadınlardaki yumurtalıkları zayıflattığı ve yumurta kalitesini ciddi şekilde düşürdüğü bilinmektedir ve tüp bebek tedavisinde en önemli unsurlardan birisi, kaliteli yumurtalık rezervidir. Ayrıca sigaraerkeklerde sperm kalitesini düşürmektedir ve sperm kalitesi tedavideki diğer önemli unsurdur.Ayrıca tedavi esnasında yumurta gelişimini, yumurta uyarılmasını,döllenme ve embryo gelişimini etkilediği tespit edilmiştir.Sadece bununla da kalmayıp gebelik gerçekleştiyse bile bebeğin gelişine ciddi zararlar verir.

Sigara içilen evlerde ani bebek ölümlerinin, içilmeyen evlere oranla çok daha yüksek olduğu bilimsel istatistikler sonucu kanıtlanmıştır. Tüp bebek tedavisine karar vermişseniz şunu unutmayın ki sigara kullanmayan çiftlerin başarı oranı sigara kullananlara oranla iki kat daha fazladır. Gebelik şansı oluşsa bile düşük riskini artırır ve erken düşük olma ihtimali ortaya çıkar. Uzun süreli sigara kulanmış kadınlarda kalıcı yumurtalık hasarları meydana gelmektedir ama tedaviye başlamadan belli bir süre sigarayı bırakmak başarı şansını oldukça artıracaktır.

Sigara dumanı karbonmonoksit, hidrokarbon, kadmium, nitrosamin ve nikotin gibi 3000'den fazla kimyasal bileşikler içerir. Bu maddelerin tümü insan vücudu için toksik etkili olan zehirli maddelerdir. Yapılan bilimsel çalışmalarda çelişki varmış gibi görünse de, önemli ve güvenilir çalışmalarda Sigaranın her iki cinste de üreme fonksiyonları üzerine olumsuz etkileri kabul edilmektedir.

Alkol kullanımının tüp bebeğe etkileri nelerdir?
Alkol kullanımı eğer sosyal ve hafif alkol alımı şeklindeyse (haftada 1-2 bardak şarap kullanımı gibi) çok fazla zarar oluşturmazken, devamlı içicilik zararlı etkilerini göstermektedir. Hatta o kadarki aşırı alkol alan annelerin bebeklerinde adını pierre-robin sendromu dediğimiz, bebeğin dışardan görülecek şekilde yüz çene kemiklerinin değiştiğini izlemekteyiz.

Solaryum zararlı mıdır?
Cilt hastalıkları uzmanları hamile olun ya da olmayın güneşte ya da yapay olarak bornzlaşmanın sağlık açısından zararlı sonuçları olabileceği konusunda hem fikirdirler. Bronzlaşmak cildinizin ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine karşı kendisini korumak için gerçekleştirdiği bir cevaptır. Eldeki bilimsel veriler ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalmanın yaşlanmanın etkilerini arttırmanın yanı sıra malign melanoma adı verilen bir tür cilt kanserinin gelişimini de hızlandırdığını göstermektedir.

Pekçok hamile kadının cildi hamilelik sırasında daha hassastır ve güeş yanığına karşı daha korumasızdır. Hamilelik sırasında derinin rengini veren melanini salgılayan hücreleri etkileyen melonosit stimüle edici hormon düzeyleri yükselir. Bu durum hamile kadını aşırı pigmentasyona karşı duyrlı hale getirir. Eğer yüzünüzde cholasma adı verilen gebelik maskesi oluşmuşsa yani düzensiz ve koyu renk değişiklikleri varsa bu durumda siz de güneş ışınlarına ve ultraviyoleye karşı aşırı duyarlısınız demektir. Bu durumda cildiniz güneş ışınlarına her zamankinden daha fazla ve daha şiddetli cevap verecektir. Bununla birlikte güneş altında uzun süre geçirmeniz hem vücut sıcaklığınızın aşırı artmasına hem de vücudunuzdaki suyun azalmasına (dehidratasyon) neden olabilir. Her iki durum da gebeliğiniz açısından olumsuz etkiler yaratabilir. Tüm bu nedenlerden dolayı hamileyken uzun süre güneş altında kalmanız önerilmez.

Tüp bebek tedavisi olurken saç boyatabilir miyim?
Saç boyalarının içerdiği kimyasal maddelerin erişkinde mutajenite ve karsinogenez yönünde oluşturabileceği etkiler ve fetüse geçişi ile çocukluk çağına kadar uzanabilecek etkileri birçok araştırmacı için çalışma konusu olmuştur. Bu kimyasalların çoğunun laboratuvarda mutajenik(genetik yapıyı bozucu) oldukları bilinse de gerçek hayatta, fetal ve çocukluk çağında yaratabilecekleri mutajenik etkiler net olarak gösterilememiştir. Bu maddelerin bebeği etkileyebilecek seviyelerinin çok yüksek dozlarda ortaya çıktığı muhtemel gibi görünse de gebelik öncesindeki maruz kalışın da germ hücreleri üzerinde mutajenik etkiler yaratabildiği bilinmelidir. Ayrıca, gebelik sırasında transplasental olarak geçmeleri ile bebekte yaratabilecekleri karsinojen (kanser yapıcı)etkiler henüz net olarak aydınlatılamamıştır. Gebelikte saç boyası kullanımının güvenirliği ile ilgili kesin bilgiler ancak çok sayıda olgu içeren,  vaka-kontrollü çalışmalar ile mümkün olacaktır. Bu nedenle, şimdilik elimizde olan bilgiler ışığında, gebelere saç boyası kullanımının etkilerinin pek güvenirlik arzetmediği

Cinsel ilişkiye girmenin sakıncası nedir?
Tüp bebek tedavilerinde temel amaç kadın yumurtlamasını artırmaktır.Bunun için kadınlar çeşitli hormon iğneleri olmak zorundadırlar.Yumurtalarının hem sayıca çoğalması hemde büyümesi nedeniyle kadın cinsel ilişki sırasında ağrı duyabilir. Bununla birlikte tedavinin ilk aşamasında cinsel ilişki yasağı yoktur.Yumurta toplama ve ana rahmine yerleştirme işlemi yani transfer sonrasında gebeliğe kadar olan süre de cinsel ilişki kesinlikle önerilmez. Gebelik testinin yapılması ve gebeliğin başlaması halinde ise bebeğin kalp atışlarına kadar olan süre zarfında cinsel ilişki yasağı devam eder.
Gebelik döneminin sağlıklı ilerlemesi sonucunda ilk 3 sonunda cinsel ilişki yasağı kalkar.

Tüp bebek teedavisi başlayan hastalarda, ne zamanlar içi cinsel ilişki  yasağı olduğunu mutlaka doktorunuza sorun. Çünkü hasta durumuna göre farklılıklar olabilmektedir. İlişki ile ilgili önemli sorulardan biri de erkeğin yumurta toplama öncesi sperm vermeden önce ki perhiz süresidir. İyi bir sperm sayısı ve kalitesi elde etmek için en az 3 en fazla 5 günlük perhiz süresinin olması gerektiğini unutmamalısınız. Ve ilişki sıklığını buna göre ayarlamalısınız.

İnfertilite (kısırlık) kadın veya erkek kaynaklı olabilmektedir. Bazen de çiftlerin her ikisinde birden sorun saptanmaktadır. Günümüzde kısırlık sorunun çözümünde uygulanan en ileri tedavi yöntemi tüp bebektir.
SSS